Nowości

:: Artykuł sponsorowany :P

 20.11.2007 | {o}
Tym, którym spodobały się szamańskie klimaty z odcinka Balance, proponujemy zakosztowanie indiańskiej caa mati, znanej szerzej pod nazwą yerba mate.

Wywar z ostrokrzewu paragwajskiego, od wieków przyrządzany w Ameryce Południowej ma szereg niezwykłych wlasciwości:
  • pobudza ciało i umysł silniej i na dłuższy czas, niż kawa
  • podnosi sprawność fizyczną i intelektualną; poprawia koncentrację
  • wspomaga trawienie i reguluje przemianę materii
  • zmniejsza głód i uczucie zmęczenia
  • jest bogatym źródłem witamin i minerałów
Picie yerba mate jest czynnością rytualną, symbolem przyjaźni i gościnności - uczestniczy w niej cała rodzina i przyjaciele. Zaproszenie do wspólnego mate con bombilla jest dużym wyróżnieniem i w jakimś sensie odpowiednikiem fajki pokoju Indian Północnoamerykańskich. Mate, czyli naczynie z wydrążonej i wysuszonej tykwy, napełnia się w 2/3 suszem i zalewa wodą o temperaturze około 80 stopni. Pieniący się napar pije się ze wspólnego naczynia przez bombilla – metalową lub bambusową rurkę, u dołu zakończoną kulistym sitkiem. Uczestnicy rytuału wypijają całą zawartość mate i oddają je gospodarzowi, ten zaś ponownie je zalewa i podaje kolejnej osobie.

Więcej informacji można zdobyć na Yerba Mate Forum. Chętnych do spróbowania odsyłamy do Sklepu, w którym można się zaopatrzyć w mate, bombillę jak i samo zioło.

Uwaga: yerba mate jest używką, podobnie jak kawa - pijcie w rozsądnych ilościach i nie częstujcie dzieci.

Dodaj komentarz


Wasze komentarze

this project is tuinnrg out really beautiful. I like the cats getting in the action too. I'm definitely going to make sure my husband and I manage a few good photos for our anniversary this year.
~ttcxgWCAV

chyba się skuszę...
ALEX_WHITMAN

w zwiazku ze odstawiam alkohol na zawsze (a przynajmniej do czasu porzadnego powodu jak potomstwo itp...) to moze sprobuje :P
kojot87@vp.pl