Nowości

:: Wiecej o strajku Gildii Scenarzystów Ameryki

 8.11.2007 | Olka
Informacje o strajku scenarzystów już pojawiły się na naszej stronie, ale właściwie wyłącznie w charakterze stwierdzenia, że takowy jest i może negatywnie wpłynąć na kontynuacje seriali, co w zasadzie jest oczywiste. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się sprawie tym bardziej, że konflikt może rozszerzyć się na długi okres czasu.

Zaczęło się od tego, że gildia scenarzystów wszystkich amerykańskich seriali zaczęła domagać się części dochodów z płatnego udostępniania odcinków seriali w oparciu o wykorzystanie najnowszych technologii (DVD, internet, sieci komórkowe, itunes etc.). Stowarzyszeniem Producentów Telewizyjnych i Filmowych uznało żądania scenarzystów za wygórowane, a negocjacje nowych kontraktów nie wchodzą w grę.

Pomijając kwestię programów nadawanych codziennie (The Daily Show, The Late Night with Jay Leno i wiele innych), które ucierpią najbardziej, braki w scenariuszach zaczną nam doskwierać w okolicach lutego 2008 roku, kiedy to wyczerpie się zapas już gotowych odcinków. Wiemy na pewno, że II seria Herosów zakończy się przedwcześnie, bo już na 11 odcinku. Całkowicie odłożono również plany nakręcenia spin-offu serialu pt. Heroes - Origins.

Trudno przewidzieć, jak długo potrwa strajk. Przedstawiciele telewizji twierdzą, że bez problemu wypełnią swoje ramówki wciąż bardzo popularnymi programami typu reality-show oraz powtórkami. Scenarzyści też łatwo nie dadzą za wygraną. Wiedzą doskonale, że bez nich telewizja sobie nie poradzi. Poprzedni strajk, który miał miejsce w 1988r. trwał przez pięć miesięcy!

Najlepszą przewagę w zaistniałej sytuacji ma IV sezon Zagubionych, którego emisja zaplanowana jest na luty. Ukończono pracę nad 14 z 16 nowych odcinków, z czego gotowych jest już 8. O ile, wbrew obawom, strajk zbytnio się nie przedłuży, a aktorzy występujący w serialu nie postanowią wesprzeć strajkujących kolegów tak, jak zrobiła to część obsady Chirurgów (Katherine Heigl widoczna na zdjęciu oraz James Pickens Jr., T.R. Knight, Sandra Oh, Ellen Pompeo, Sara Ramirez) można przypuszczać, że IV sezon zagubionych zobaczymy w planowanym czasie i niezmienionej formie, ale jak głoszą transparenty strajkujących bez kompromisu nie dowiemy się czym tak na prawdę jest wyspa.

Dodaj komentarz


Wasze komentarze

Że też ucierpieć musiał akurat serial "Heroes", jeden z moich ulubionych. Rozumiem żadania scenarzystów, ale oby ów strajk zakończył sie jak najszybciej.
Graalion

http://roswell.pl/news.php?id=1633

spin-off to oddzielny serial napisany na bazie innego bądź jakoś z nim powiązany. Spin-offem Chirurgów jest Private Practice, którego główną bohaterką jest Addison Montgomery. Heroes Origins miał również opowiadać o ludziach z dziwnymi zdolnościami. Każdy odcinek miał przedstawiać innego bohatera, a po zakończeniu serii widzowie mieli głosować na swojego ulubieńca, który w końcowym efekcie miałby zostać na stałe wcielony do obsady oryginalnych Herosów.

http://www.roswell.pl/news.php?id=1625

Olka

"Całkowicie odłożono również plany nakręcenia spin-offu serialu pt. Heroes - Origins"

Co to jest spin-off? Pytam, bo nie mam pojęcia :|
~Beauty_Has_Come