Nowości

:: Bykom stop!

 9.12.2005 | Olka
O sprawie już pisaliśmy. Ponieważ jest dość istotna i znów pojawiły się głosy przekonujące, że błędy to "nic strasznego", postanowiłam do niej powrócić. Otóż, jak niewielu pewnie zauważyło gdzieś tam po prawej, na dole naszego serwisu dorzuciliśmy link odsyłający do akcji Bykom Stop! Poprawna pisownia i ortografia w Internecie. Zachęcam wszystkich gorąco do zajrzenia na tą stronę. Wystarczy poświęcić jej 15 minut, by przejrzeć ją w całości. To naprawdę mało, a daje niewspółmierne korzyści. Polecam skupić się szczególnie na dziale Czym sprawdzać?, w którym znajdziecie praktyczne wskazówki, jak szybko i bez problemów pozbyć się "byków". I nie zasłaniać mi się dysleksją - ta strona jest również dla tych, którzy nie radzą sobie z błędami nie tylko z powodu lenistwa. Pamiętajcie, że poprawna pisownia, nie jest jedynie kwestią stosowania się do wymogów ortografii. Błędy 'ruFnieSH teGO roSajU' utrudniają nam wszystkim czytanie. Pisząc schludnie i zgodnie z zasadami okazujecie szacunek wszystkim, którzy zechcą poświęcić chwilę na poznanie waszych opinii. Spójrzcie, jak by to było, gdybyśmy my przerzucili się na styl nastolatki prowadzącej bloga. Prawda, że nieprzyjemnie? Oczywiście za drobne wpadki nikomu nie zamierzamy urywać głowy - roswell.pl również nie jest pozbawione tego typu błędów, które oczywicie staramy się naprawiać w miarę możliwości. Ale strzeżcie się! 'Hodzenie po gurach' będzie tępione! :)

Dodaj komentarz


Wasze komentarze

| 1 | 2 | 3 | Następne

Thanks for writing such an eadn-to-unserstayd article on this topic.
~4DrpbwAyYs

Imspvrsiee brain power at work! Great answer!
~kSITrR2ZS6W

Smack-dab what I was loonkig for-ty!
~MTLoLFxbCnMclrjy

Mighty useful. Make no msikate, I appreciate it.
~UvIyrAvVaKUpvpU

I feel so much hapiepr now I understand all this. Thanks!
~DPpSTGByQsMXGOams

Ho ho, who wuloda thunk it, right?
~hIMDMoZcnMKYWGCHDdn

If not for your writing this topic could be very convoluted and obiluqe.
~GTjIAeQcJ

"Hodzenie po gurach" zostało użyte w nawiązaniu do wypowiedzi VooDooKa. Chodziło mi o umyślne błędy, które popełnia się z premedytacją. Chociaż o dosłowność także, bo przecież taki błąd aż po oczach razi. Jeśli nie dyslektyka, to chociażby Worda, czy inne programy jakie wskazano na stronie "Bykom Stop", z których osoby nie radzące sobie z poprawną pisownią mogą skorzystać. Czytając twoje wypowiedzi M-ka mam wrażenie, że nie zadałaś sobie trudu by tam zajrzeć... I tak, jak już wspominalam sama jestem dysortografem, ale nijak nie mogę zrozumieć skąd w tobie ta cała złość, że jedni doradzają drugim, jak pozbyć się tej bądź co bądź wstydliwej 'przypadłości'.
Olka

po pierwsze nie Chips tylko Czips... a po drugie co komentuje nie tak jak pisze? Bo nie rozumiem...
Czips

Czytasz komentarze bardzo wybiórczo i chyba nawet NIE CHESZ ich zrozumieć. Określenie 'dysmózg' zostało przez redakcję potępione, czego zdajesz się umyślnie nie zauważać. Tak samo nie chcesz przyjąć do wiadomości, że osoba, która napisała tego newsa też jest dysortografikiem. Więc czego ty chcesz? Jeśli tylko kłócić się, to daruj sobie. Jeśli czegoś innego, to przenieś się na Forum, bo tego tutaj już raczej nikt nie przeczyta.
{o}

Aha, zapomniałabym. Jak jedni anzywają znajomych 'wredotami' to dostają za to edytowanie komentarza,a jak inni posługują się takimi definicjami, to nikt po nich nie 'pojedzie'.
~M.-ka

"Ale strzeżcie się! 'Hodzenie po gurach' będzie tępione! :)" i te słowa mam po prostu pod okienkiem na komentarz. Chips, piszesz jedno,a potem komentujesz to w inny sposób. Spójrz kilka komentarzy niżej, co napisałaś obelgujac mnie i mój komentar,z a jak potem przepisałaś ładnie jakąś słownikową/podręcznikową definicję. O, ja wcale nie mówię że nie powinniśmy wypowiadac się na forach biorąc poprawkę na słowniki i ortografię, ale czy wy naprawdę musicie jeździć po takich ludziach? To wcale nie są idioci, i, jak to zostało określone NA TEJ STRONIE,(przez jednego z użytkowników) "Dysmózdzy".
~M.-ka

Widać mało rozumiesz z tekstu pisanego. Protestujesz przeciwko czemuś, co sobie sama ubzdurałaś a co nie ma tutaj miejsca. Twój pogardliwy komentarz pod innym newsem tylko to potwierdza.
{o}

hahaha... Czyli widać, że twoja polonistka też bardzo inteligentna:| No, ale dobra... z twojej wypowiedzi wynika że w dzieciństwie inne dzieci się z ciebie śmiały... haah
Czips

Rozmawiałm o tym z moją byłą polonistką. Widać mało interesujesz się światem humanistyki. A tępienie dyslektyków to totalna dyskryminacja. Nie mozecie zrozumieć, że ktoś po prostu nie może sobie z tym poradzić? Od razu trzeba po nim jeżdzić i tępić za to każdego, kto napisze coś źle ?
~M.-ka

~M.-ka - nie rozumiem, dlaczego próbujesz mi się sprzeciwiać, skoro:
1. Nie powiedziałem, że dysleksja nie zaczyna się w fazie płodowej.
2. Nie powiedziałem, że dysleksja nie jest chorobą.

Nie wiem także, skąd ci przyszło do głowy, że ktokolwiek zamierza usunąć końcówkę ę. To też wymyśliłaś?

Nie mam pojęcia, którą wojnę masz na myśli. Mam nadzieję, że nie pierwszą światową. Mam przed oczyma fraszkę Mikołaja Reja...

SŁUGA, CO SIĘ PO ŁAŹNI PRZESYPIAŁ

Sługa słyszał, iż pana tak doktor nauczał,
Aby zawżdy po łaźni maluczko się przespał.
W niedzielę pan z kościoła przydzie, aż śpi sługa,
Więc go kijem, mówiąc mu: "- Wszak dosyć noc długa!"
Ten rzekł: "- Panie, słyszałem, iż doktor po łaźni
Kazał się wam przesypiać. Ten ludźmi nie błaźni.
A jam się mył we śrzodę - zapomniałem tego,
Abych się był kęs przespał dla zdrowia lepszego."

Tylko nie mów, że dzieła Mikołaja Reja zostały sfałszowane, żeby ukryć przed Polakami prawdę o braku "ź" w przeszłości.
{o}

o najważniejszych wyjaśnień należą argumenty odnoszące się do neurobiologicznego podłoża dysleksji. Jedna z nich odwołuje się do niekorzystnego wpływy testosteronu, zwłaszcza po dwudziestym tygodniu ciąży. Jego działanie miałoby wpływać hamująco na rozwój lewej półkuli mózgu oraz wspomagać rozwój prawej. Efektem tego procesu jest nieprawidłowa asymetria anatomiczna mózgu, która prowadzi do zaburzeń funkcji językowych najczęściej realizowanych przede wszystkim przez półkulę lewą.
Oddziaływanie testosteronu na rozwój płodu i wynikające z niego zmiany w budowie mózgu wyjaśniają także problemy ze słuchem fonologicznym, jakie często można obserwować u dyslektyków. Osoby dyslektyczne potrzebują wielokrotnie więcej czasu na przetwarzanie informacji słuchowej, niż osoby o prawidłowym rozwoju.

-> nastepne przyczyny dysleksji i w razie pytań testosteron nie ma nic wspólnego z wit.D
Czips

widzisz M.-ka zaczynasz mnie wkurzać bo dokładnie nic nie wiesz o dysleksji... już na pewno nie jest to choroba która rozwija się w łonie matki.. i każdy dys- jak chce to potrafi sie z tego "wyleczyć" i coś mi sie zdaje że ty też jesteś dys- i masz swój własny wyimaginowany świat...
przynajmniej mi znajdz gdziekowliek coś o tym że dysleksja zapoczatkowywuje się w łonie matki? to naprawde zabawne...
i jakie końcówki mamy usuwać? o ile wiem poprawna polszczyzną powinno się wymawiać ę np w wyrazie piszę...
Czips

to ja, po raz drugi. Oczko, auważ, ze z języka polskiego mamy zamiar usunąc końcówki pt. "robię", "maluję". Gdyż brzmienie pozostaje z 'e', a zapis jest tylko 'ę'.
~M.-ka

{i} tak się składa, ze chyba sam nie wiesz o czym mówisz. To właśnie w łonie matki rozwija się ta choroba. Bo to jest choroba. A 'ź' wprowadzono w czasie wojny. I jeśli nadal masz zamiar się kłocić to to sprawdź, a nie sugeruj się tutaj własnymi domysłami i własnym tokiem myslenia.
~M.-ka

To BYŁA teoria - 10 lat temu. Kiedyś istniały autentyczne problemy z wyświetlaniem polskich znaków diakrytycznych w różnych programach. Dzisiaj tych problemów NIE MA.
{o}

nie mam stałego łącza i błędy moje wynikaja z pośpiechu, a tak wogóle w ogóle jest teoria że ogonką ogonków czyli ą, ę itp. nie powinnosie używać pisząc w internecie
~w

Akcja mi się bardzo podoba, w końcu jesteśmy Polakami, szanujmy nasz język.
Wiem, że błędy wkradają się często nawet najbardziej uważnym, jednak niech to będzie bodziec do zwracania uwagi na to co i jak sie pisze.
Wszystkim życze powodzenia!:-*
AAgusia

Akcja fajna, niestety bez szans na powodzenie ;-) Pośpiech lub lenistwo sprawia, że nie patrzymy na swoje błędy. Przynajmniej większość. Trudno będzie trafić z tym w największe leniuchy i nastolatków. http://lady-jewel.mylog.pl
~kiniex

Zgaduję, że to nie był omawiany styl. Jednakże typografia tych dwóch stron jest taka, że i tak niczego się nie doczytałem.

Innymi słowy - przeczytałaś już browsehappy.pl - teraz przeczytaj useit.com
{o}

| 1 | 2 | 3 | Następne