Nowo¶ci

:: Huygens wielkim fizykiem był!

 14.1.2005 | {o}
Wszyscy o tym trabi±, więc czy jest sens się powtarzać? A co tam - ja też chcę trochę potr±bić.

Próbnik Huygens wyj±dował na powierzchni Tytana i robi zdjęcia. W tym niespotykanym wydarzeniu ma swój udział także Polska. Pozwolono nam do próbnika wsadzić własnej produkcji termometr - co jest powodem do nadzwyczajnej dumy, jak mówi prof. Janusz Zieliński z Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN.

Pomiary atmosfery i zdjęcia pomog± nam ustalić, jak wygl±dała kiedy¶ Ziemia, a może nawet - jak powstało na niej życie - gdyż uważa się, że na Tytanie panuj± obecnie warunki zbliżone do tych na Ziemi sprzed 3 miliardów lat.

Na koniec dodam, że Huygens to taki fizyk, który wymy¶lił między innymi, że jak mamy dowoln± falę, to każda cz±steczka o¶rodka, w którym się fala rozchodzi, staje się nowym Ľródłem fali kulistej lub kolisej. Ta teza doskonale tłumaczy dyfrakcję.

Po więcej informacji o Huygensie-próbniku i Huygensie-fizyku można się udać na strony ESA i NASA.

Dodaj komentarz


Wasze komentarze

"Zajęcie Zaolzia w 1938r było bezpośrednim skutkiem napaści Niemiec na Czechy. Nawet ludność cezska Zaolzia, nie mf3wiąc już o Polakach, wolała wtedy Polskę od Niemiec."Kochany karlik, ultimatum Polska stawiała 27 września 1938 roku. Traktat z Monachium była z nocy z 29-tego do 30-tego września. Ponadto w tym ultimatum Polska groziła wojna! Ale to nie było najgorzej, ponieważ Lipski (Ambasador w Berlinie) upewnił się na czas, ze:"1. w razie konfliktu zbrojnego polsko-czeskiego rząd niemiecki zachowa w stosunku do Polski życzliwe stanowisko;2. w razie konfliktu polsko-sowieckiego rząd niemiecki zajmie stanowisko w stosunku do Polski znacznie więcej niż życzliwe, przy czym dal wyraźnie do zrozumienia, i rząd niemiecki udzieliłby pomocy;3. P. von Ribbentrop odpowie w tym sensie rządom angielskiemu, francuskiemu i włoskiemu, i ma nadzieje, ze nie dojdzie do konfliktu zbrojnego miedzy Polska a Czechosłowacją, tym bardziej jeśli Praga przyjmie zadania Polski. Dodał, ze wobec sytuacji panującej w Cieszyńskim rad rządowi polskiemu udzielać nie może."i chwalił się:"Z nastawienia Gf6ringa było widać, i 100%-owo podziela on stanowisko rządu polskiego. Po przyjęciu ultimatum, gdy z nim rozmawiałem telefonicznie, scharakteryzował nasz krok jako niezmiernie śmiałą i w świetnym stylu przeprowadzona akcje". Rf3wnie Ribbentrop mf3wił mi popołudniu, ze kanclerz dziś na śniadaniu wobec swego otoczenia z wielkim uznaniem wyrażał się o polityce Polski."Wiec zdanie "Był to ruch Polakf3w przeciwko interesom _Niemiec_ w Czechach, a nie przeciwko Czechom."jest dobrym dowcipem, prawie tyle dobre jak ten o Sowietach, ktf3rzy ratowali we wrześniu 1939 roku Polakf3w przed Niemcami;)
~SNxmaMmhtrvebf

Mo|e troche nie na temat....ale ostatnio [w tym tygodniu] na Discovery przez caBy dzieD byBy emitowane rogramy dotyczace UFO...no i oczywiscie sprawa Rpswell rowniez tam sie znalazla... :)
~sunshine_makeress

hmmm a nie sprzed 3 miliardów lat? ;)
3 miliony late temu na Ziemi było już całkiem sporo żyj±tek:))
katemusic

Więc tak program się nazywał :Making The Video “White Flag” Dido - a co do POWTÓRKI to jest jutro dla niedziela 16.01.2005 o godzinie 15.20 !!
magea

Czy kto¶ ogl±dał przez przypadek MTV Classic ok. godz. 21.15 ponieważ wtedy leciał jaki¶ alfabet ... i akurat padło na DIDO ... program był głownie po¶więcony kręceniu teledysku White Flag a po programie można było posluchac trzech pisenke Dido - Thank you, All you Want oraz Life for rent ... i to chyba wszystko ... a może będzie powtórka .... trzeba sprawidzć bo program był dosywć fajny tylko szkoda że nikt się wcze¶niej niezorientował :(
magea

ee liz wcale taki zacofany ten kraj nie jest, pomysl o tym ze w afryce dziecie nie maja pojecia o roswell :p (co za strata) a co do naszej babki z fizy no to rzeczywiscie narzekać nei moge bo ocenia fajnie i kartkowki tesh spoko robi (chociaz trudne strasznie) no ale na lekcji przynajmniej każdy po dwa razy usłyszy ze jest bezmózgim debilem (to moze zrazic)
Czips

a co do termometru to to już jest moim zdaniem i tak ogromny wyczyn w historii naszego (szanownego) zacofanego kraju:P
Liz47

A nasza babka to nie do¶ć że o tym nic nie wspomniała to jeszcze nam sprawdzian zrobiła z teorii z kinematyki:( i polecam www.spaceweather.com - tam można duuuużo poczytać:D
Liz47

Nie oceniaj jej tak pochopnie. Kiedy pok koniec roku będziesz "walczyć" o lepsz± ocenę, na pewno będziesz chciała, żeby twoja nauczycielka dobrze rozważyła, co powinna wstawić, a nawet jeszcze dopytała, a nie wstawić - ot tak - co ze ¶redniej wynika.
{o}

Ja mam chyba Ľle poinformowan± fizyczke bo moja ani słowem nie wspomniała ...
magea

aaa to bede miec 24 lata... nawet nie zdarze skonczyc studiow... ech... to po coje zaczynac skoro nie skoncze :D nasza babka z fizy ( tu pozdrowienia dla prof. tytana tyrana itp Kubackiej [postrach naszej szkoły]) po¶więciła temu zagadnieniu prawie pól lekcji po czym aby dokończyć prawidłowy temat przetrzymała na przerwie ;( A co do tego termomertu no błagam nie roz¶mieszajcie mnie to ma być powód do dumy?ech.. może ja za tępa jeszce jestem na takie tematy ale s±dze że powodem do dumy był by polski astrronauta a nie termometr:D
Czips

{o} to jeszcze troce pożyjemy :D
magea

Aha, a na pi±tkowej fizyce nasza "Beatka" uraczyła nas lekcj± o jaki¶ odbiciach ¶wiatła. Spytała też kolegę wła¶nie z dyfrakcji, fal i innych głupot, z miłym u¶mieszkiem wstawiła mu 1 na kolejny semestr i ni słowem wspomniała o sondzie na Tytanie. Korzystaj±c z okazji pozdrawiam nasz± pani± Beatkę! (I jeszcze mamę, tatę, babcię, dziadka i wszystkich ludzi, których kiedykolwiek spotkałem w życiu!)
corner

Szkoda, że nie wiedziałem, że na tvn była relacja na żywo spod Ronda ONZ... Za to ogl±dałem te dziwne i głupie relacje w TVP1. Okropne to było, wstyd było się przyznawać domownikom, że ogl±da się takich cudaków którzy w oparach dymu mówili ze sztucznym podnieceniem o sondzie kosmicznej. Nie ogl±dałem tej relacji po północy - obejrzałem Videotekę i poszedłem spać. Było co¶ ciekawego?
corner

Co¶ słyszałam o tym.... próbniku?? Jako¶ tak. To ciekawe, może dowiemy się czego¶ więcej o Ziemii i wszech¶wiecie. A poza tym miło że Polska ma w tym mały udział, ale to jednak udział :-)
Tess

Najbliższy kociec ¶wiata przewidziany jest na 24 grudnia 2012, czy jako¶ tak 8)
{o}

A ja co chwila słysze że tego typu wyprawy to marnotrastwo pieniędzy... Osobi¶cie tak nie uwazam ale patrz±c na dzisiejsza politykę to trudno pisac o jakis celach jak sytuacja na ziemi zwłaszcza teraz jest taka jakby zaraz maiało cos buchn±c.

przestańcie się ¶miać moja fizyczka przeznaczyła ostatnie minuty lekcji w tem semestrze aby wytłumaczyć mam wag± tego zjawiska i była w szoku, że wcze¶niej jej o to nie spytali¶my mimotego, że była to ¶roda, a w TV z tematów z poza Ziemii mowa była tylko o rozwaleniu jakie¶ komety.
~surówka

Tylko lipa, jak się zepsuje... ;)
Rita

jeeeee TERMOMETR gór±!
No {o} ale to w końcu pierwszy termometr na Tytanie :D Jest się z czego cieszyć ;) Kiedy¶ będ± powstawać na ten temat ksi±żki historyczne! Zobaczysz! ;)
Rita

No proszę, dyfrakcja i Huygens. Ostatnio nawiedzał mnie ten temat na fizyce. I nie ¶miej się {o} - termometr to bardzo ważna rzecz. Już widzę te nagłówki w prasie: "Gdyby nie Polska..." ;)
Mimo wszystko to jednak TVN tak bardzo na ten temat nie tr±bi. Wol± swojego desperata i relację na żywo, niczym amerykański film. Ech...
Olka