Nowości

:: Efektowne zjawisko: Księżyc muśnie gwiazdę

 2.1.2005 | BAKLO
Jak informuje Onet, "w nocy z 2 na 3 stycznia będziemy mieli okazję do obserwacji najciekawszego zakrycia brzegowego dokonanego w nadchodzącym roku (...). Księżyc "muśnie" jedną z jasnych gwiazd konstelacji Panny.
Księżyc podczas swojego ruchu wokół naszej planety przemieszcza się na tle gwiazdozbiorów leżących na ekliptyce. Zmieniając swe położenie potrafi on przysłaniać i odsłaniać różnego rodzaju gwiazdy i planety. Zjawisko takie wygląda oczywiście tym efektowniej, z im jaśniejszą gwiazdą mamy do czynienia.
Jednym z najciekawszych i najbardziej efektownych zjawisk zakryciowych jest tzw. zakrycie brzegowe, w którym Księżyc muska niejako gwiazdę swoim brzegiem. Ponieważ nasz naturalny satelita nie jest idealną kulą, lecz ma na swojej powierzchni góry i doliny, przesuwając się na tle nieba wielokrotnie przysłania i odsłania on swoim nierównym brzegiem zakrywaną gwiazdę.
Do najciekawszego zakrycia brzegowego w 2005 roku dojdzie już na samym jego początku, bo w nocy z niedzieli na poniedziałek w godzinach 1:18-1:23 naszego czasu. Zakrycie będzie efektowne, gdyż zakrywana gwiazda - Eta Vir ma jasność 3.9 wielkości gwiazdowej i jest dobrze widoczna gołym okiem. Ponadto obszar widoczności zjawiska brzegowego, który ma szerokość kilku kilometrów, przecina ukosem całą Polskę poczynając od jej północno-zachodnich rejonów, kończąc na Lubelszczyźnie.
Na atrakcje związane z wielokrotnym znikaniem i pojawianiem się gwiazdy mogą więc liczyć mieszkańcy między innymi Szczecina i Warszawy."
Mam nadzieję, że tym razem pogoda dopisze i uda się nam zobaczyć cokolwiek :).

Dodaj komentarz


Wasze komentarze

echhh taki los... ;-D
*Tess*

* Tess* ja tez nie widziałam zjawiska - chmurki - jak zwykle :-)
Lizka*

a nie mówiłam że będą chmury... :-(
*Tess*

Mini Koncercik Dido na TVP 1 boski ... a na dodatek zakończony kawałkiem Here with me ... :D
Magea

sorka za błąd powinno być 'chmury'
~Liz

Ja też niestety nie zobaczę :/ Znowu chcnury...:(
~Liz

Ja nie mam sznas zobaczyc na Wrockiem chmury .. ale nawet gdyby to jutro szkoła a spac niestety czasami trzeba :(
Magea

Ja tez pewnie nie bede spala i z chęcia bym zobaczyło:)
Teraz u nas nad morzem (Gdynia) bardzo silnie wieje wiatr-moze przegoni chmury.Pozdrówka.
~Weronika

U mnie na pewno będą chmury ;) A szkoda bo o tej porze na pewno nie będę jeszcze spał i z chęcią zobaczyłbym sobie to zjawisko.
Thinker

mogę się założyć że znowu będą chmury...a tak wogóle to wątpie żebym wstała... :-p
*Tess*

Ciekawe czy bedzie to widoczne na podkarpaciu , ciekawe czy będą chmurki, ciekawe czy sie obudze ? :D :-) Troszke pożno , ale nie najgorzej - mam nadzieje ze zobacze to zjawisko :-)
Lizka*

Wszystko super, tylko trochę późno :/ A jutro do szkoły :P Jakoś nie mam ochoty siedzieć do 2 w nocy, a pewnie i tak nic nie zobaczę. Tak to jest z moim szczęściem ;) Albo niebo zachmurzone, albo jakiś inny czort ;) Ja mam zamiar się wyspać, niestety :(
nowa

moze uda sie zobaczyc w koszalinie..:(
oby, bo wyglada na to,ze bedzie na co popatrzec:)
MeteorKa