Nowości

:: Niezwykłe zjawisko - spadające Geminidy

 13.12.2004 | BAKLO
W tym roku mieliśmy już okazję podziwiać kilka zjawisk astronomicznych. Dzisiaj kolejna szansa, o czym informuje m.in. Onet:

Dzisiejszej nocy warto popatrzeć w niebo, ponieważ aktywny jest jeden z największych rojów meteorów naszego nieba - Geminidy, a w tym roku warunki do jego obserwacji są wręcz doskonałe (...). Maksimum nastąpi około godziny 23:20 naszego czasu. Jest to moment bardzo korzystny dla obserwatorów w Polsce, bowiem radiant roju jest już wtedy na wysokości aż 60 stopni nad horyzontem. Ponadto, w maksimum Księżyc jest tylko jeden dzień po nowiu, więc zupełnie nie będzie przeszkadzał w obserwacjach.

Na największe łowy możemy nastawić się w godzinach mniej więcej od 22:00, do około godziny 3.00 W samym maksimum aktywności doświadczony obserwator rejestrujący meteory z dala od świateł miejskich będzie w stanie naliczyć nawet ponad sto Geminidów na godzinę.

Aby najlepiej zobaczyć Geminidy, należy oglądać niebo z miejsca, gdzie nie świecą latarnie i nie ma wysokich budynków. Najwięcej meteorów zobaczymy na wschodniej i północno-wschodniej części bezchmurnego nieba.

Dodaj komentarz


Wasze komentarze

| 1 | 2 | Następne

No, a ja nic nie widziałam i teraz żałuję, że nie mieszkam na pustkowiu...
Cicha

SUPER SĄ TAKIE ZJAWISKA ASTRONOMICZNE:p NIE POWIEM,MNIE ONE KRĘCĄ,POZA TYM WSZYSTKO CO ZWIĄZANE JEST Z KSMOSEM I INNYMI TAKIMI SPRAWAMI JEST GREAT,POZDRO:p

To sztuka przynależna tylko {o}, caroleen. Maximum treści zawartej w minimum słów. :):)
Ela

{o}, wysiliłbyś się na coś bardziej oryginalnego...:P
caroleen

Takie białe kreski :P
{o}

Rita welcome back!! : ) hehhh!! co szpan! : ) a ja i tak nie widziałam, chciałabym zobaczyć ale nie jestem taaaaak cierpliwa zeby siedziec cala noc i ogladac niebo, tzn to jest fajne ale nie zeby nie wiadomo ile siedziec a i tak nic nie zobaczyc {o} długo patrzyles? jak wygladały????
issy

Dla niewtajemniczonych - wczoraj było MAKSIMUM Geminidów, a nie Geminidy. To znaczy, że wczoraj było najwięcej, a nie, że były tylko wczoraj.
{o}

Ja byłem oglądać przed chwilą i widziałem. Tym, którzy jeszcze nie widzieli, radzę jednak się przejść -
następnym razem Ziemia zderzy się z Geminidami,
kiedy będziecie starymi dziadami...
{o}

Heyyy!!!! i znów jestem na stronce roswell :D nie było mnnie tu tak dawno, że ledwo co ją poznaję :) A nieba nie oglądałam... spałam :P
Rita

No i jak zwykle chmurki....!!!!! ;-/ ;-/ ;-/ ;-/ ;-/ ;-/
*Tess*

Dzisiaj jest 14, spóźniłam się. Co za szkoda !!!!!
Tess

Ja nie widzialam bo spalam .... ach to lenistwo :P ........... :D:D
Magea

Widze ze wy chyba tez...
inti

I jak widział cos ktoś? Bo ja nic.
inti

U mnie też całe niebo buło zachmurzone : ( Nic nie widziałam : (
~Liz

ahhahahaahaha a ja juz moge komentowac na fooooorum : )
ps.
meteorow nie widziałam...... : (
issy

oj niestety nie moglam podziwiac tego cuda bo jak na zlosc niebo bylo zachmurzone ....szoda :/
*Maribel*

LOL2 Dobre, Judith...
Ja oczywiście, z moim relfeksem, przeczytałam ten news dopiero dzisiaj :/ Niech to...
nowa

ALE MIAŁAM SEN!
Oczywiście niebo obserwowałam, ale nic nie zobaczyłam. Poszłam spać ok. 1.00. A ten sen był piękny i związany z tematem. Śniło mi się, że siedze na parapecie i patrzę przez okno na niebo. I nagle niebo stało się tak pięknie czarne. A na Ziemię zaczęły spadać milony małych, drobnych jasnych punkcików. I jeden z tych "drobnych" punkcików wycelował na boisko pod moim blokiem. Zeskoczyłam z okna (mieszkam na parterze) i bignę na boisko w piżamie. Wokół metoerytu unosił się dym, podobny do gazu. A po chwili wychodiz z jakiś drzwiczek....Max i z całą ekipą! Zaczęli mi opowiadać co będzie w IV sezonie serialu i właśnie się obudziłam. To było piękne...
Judith

NIchto wczoraj niebo było calkowicie zachmuzone. Nic nie widzialam
saba_88

Dobra juz jestem spokojny...
Jednak nadal chmurki widze.. jednak pojawila sie mala nadzije bo gdzie niegdzie sie jakby przejasnia...
inti

Hmm... Może wypróbuję w końcu moje okno dachowe, którego od niedawna jestem właścicielem. Gdy leżę w łóżku widzę gwiazdy - śpi się super (sam to wymyśliłem). Ciekawe tylko w którą stronę jest wschód...
corner

to ja tez tylko cosik niebo mam pochmurne ....
~*~WaLkEr~*~

ekstra na pewno tego nie przegapię. może wśród tych gemindów zapląta się jakiś malutki statek kosmiczny z zagubionymi istotkami, chętnie bym im pomogła, gdyby byli choć trochę podobni do naszych kosmitów;)
~LadyM

super!ja oczywiście też skorzystam z okazji i wyjde zobaczyć : )
~Liz

| 1 | 2 | Następne