Nowości

:: Restrukturyzacja i reaktywacja

 24.10.2004 | {o}
Co się stało z menu? - zapytają niektórzy, a może nawet wszyscy :)
Więc odpowiadamy - to, co widzicie z lewej strony, to tylko powierzchowny przejaw gruntownych zmian, jakich dokonaliśmy w strukturze serwisu. Inną oznaką przedubowy jest to, że modyfikacji uległy adresy wszystkich działów. (z ?cat=nazwa na nazwa.php). Jeśli więc mieliście zapisane w Ulubionych linki do konkretchych działów naszego serwisu, to musicie je zaktualizować.

A teraz przyjrzyjmy się nowemu menu. Przedtem było tak dużo pozycji, że się na ekranie nie mieściły, a teraz coś mało, prawda? Uznaliśmy, że menu jest za duże, a wkrótce będzie jeszcze większe... Dlatego postanowiliśmy wprowadzić do niego hierarchię. Mamy więc kilka grup: Nowości, Serial, Teksty, Multimedia, UFO, Społeczność i Inne. Po kliknięciu na jedną z nich rozwiniecie listę działów, które ona obejmuje. Jeśli wejdziecie do jakiegoś działu, to możliwe są dwie sytuacje. W pierwszej dalej będziecie widzieć to samo menu główne, a nazwa wybranego działu zostanie pogrubiona. Druga wystąpi w przypadku działów, które mają swoją strukturę wewnętrzną, np. Teksty -> Fan-Fictions. W miejscu menu głównego pojawi się wtedy menu działu. Tak więc prawe menu, jakie dotchczas gdzieniegdzie się pojawiało - kończy żywot (podobno niektórzy w ogóle go nie zauważali...). Oczywiście menu działu daje możliwość powrotu do strony głównej. Zwróćcie też uwagę, że w niektórych działach rozwiniętych jest kilka grup - tych z najczęściej odwiedzanymi kategoriami. Powinno to przyspieszyć nawigację.

A cóż to jest, ta intrygująca kategoria Multimedia? Otóż niniejszym ogłaszamy, że reaktywowane zostają działy tapet i kartek! Zarazem informujemy, że nie odbudowaliśmy Tapet w całości, oraz że nie będziemy już przyjmować do tego działu wszystkich nadsyłanych prac, a jedynie te dobre. Wkrótce reaktywowana zostanie Galeria. Planujemy także uruchomienie zupełnie nowych działów, których nazwy pozostaną na razie tajemnicą :)

Zapraszamy do zwiedzania.

Dodaj komentarz


Wasze komentarze

| 1 | 2 | Następne

No tak w sumie table można zawsze wykończyć jak się tylko podoba w tym css'sie z tym samym efektem co na divach.
inti

No owszem - strukturę tworzy się w (X)HTML. CSS służy do nadnia tej strukturze pożądanego wyglądu.
{o}

"Nie wierzę, że zlikwidują tabele." - dlatego css mógłby wprowadzic jeszcze cos tak stabilnego jak table. Nie wiem czy to jest taki wielki problem skoro juz css sam w sobie jest praktyczniejszy ale jednak nikt go nie stosuje przy wiekszych projektach - to czemu by go nie udoskonalić, czy to nie jest takie proste jak by się wydawało?... Czy może rola css nie miała na celu skupiania się na głównych strukturach stron a tyko na wykończeniach, kolorach itp.
inti

Z tymi kolumnami miałem na myśli, ze jakby to robić w takiej formie czyli powiedzmy, ze takiego pseudo odpowiednika dla komórek w tabelkach to by mogło być ciężko - osobiscie jeszcze czegos takiego nie próbowałem...
inti

No właśnie, to jest ten największy problem z kolumnami...
ale mozna zastosować 'position:' dla każdego zminituryzowanego obrazka..
inti

W swoim czasie chodziły słuchy, że W3C chce zlikwidować znacznik IMG na rzecz OBJECT. Widzisz jakieś efekty? :)
Nie wierzę, że zlikwidują tabele. Wejdź np. do Tapet - wiesz, jak paskudnie wyglądałby kod, gdybym chciał zrobić takie rozmieszczenie miniatur bez tabel?
{o}

W tej chwili uważam, że do małych serwisów nie ma najmniejszego sensu stosować tabelek. Choćby ze względu na czas (nie wspominając o możliwościach). Nie wiem dlaczego CSS mimo wszystko jest jeszcze tak malo popularny..
inti

"A XHTML bynajmniej ich nie zlikwidował" jeszcze nie, ale naszły mnie słuchy (albo widy;), że XHTML będzie dążyć do całkowitego zlikwidowanai i tabelek... Ale jak to się będzie miało do tak skomplikowanych struktur php jak fora itp takie serwisy choćby jak ten... Może wymyślą bardziej stabilny CSS...
inti

XHTML - no i teraz zaczynasz mówić z sensem. Taki rodzaj nowoczesności faktycznie jest dobrym pomysłem. I owszem - mamy zamiar tak zrobić. Ale nie samymi div-ami - tabelki są jednak wygodniejsze przy tak skomplikowanej strukturze, jaką tu mamy. A XHTML bynajmniej ich nie zlikwidował :P

Ale od razu mówię, że standaryzacja tej strony nie będzie pierwszą dużą zmianą, jaką tu zobaczysz. Gdzieś tak trzecią, czwartą... Mamy nieco inaczej rozplanowaną ewolucję...
{o}

Myślałes o tym {o} żeby np. podarwoać sobie tabelki - wprowadzić divy i strone wykończyć w CSS-sie wg standardów Xhtmla? Wiem, ze coś już szykujecie... ale czy na tak powiedzmy dość rozbudownym serwisie można sobie na to by pozwolić?
Gdzieś czytałem, że css dziwnie (albo poprostu niezbyt dobrze..) współpracuje z niektórymi skryptami php...
inti

Eh... niezle mam zacofanie.. sama pracowalam nad swoja stronka w czasie wolnym a wierzcie mi bylo go malo i tu takie zaleglosci.. ten wpis pisze jak jush jest link o urodzinkach brendana... ech.. takie zaleglosci.. co za wstyd.. nawet sie nei zalogowalam.. co zaraz zrobie.. ale musialam sie wpisac.. no teraz to jush se przypomnienei bede ustawiac zeby przynajmni4j raz dzienj\ie wejsc na stronke..

co do unowoczesnien.. stronka mis ie podoba.. ale zapewne troche czasu minei zanim sie polapie.. etraz stronki nei bede zwiedzac bo musze nadrobic zaleglosci czytelnicze (ok. 100) komentarzy do przeczytania.. hehe 3majcie kciuki aha i ps nareszcie wroci galeria:D
~Czips

Yyyy, wstyd sie przyznac, ale dopiero po przeczytaniu tego newsa zauwazylem, ze mamy nowe menu. To chyba dlatego, zena stronie najbardziej interesuja mnie same newsy i komentarze, a do forum wchodze z zakladek. Jeszcze nie wiem co o tej zmienie mysle. Ale rozwijane menu (takie jak wskazal Inti byloby lepsze).

"Na 32-bitowym Windows XP da się uruchamiać programy napisane pod najstarsze wersje DOS-u. Po co?"
Taaa, ale juz niektore programy (no dobra mysle teraz o grach ;P) z W98 to juz nie dzialaja...
Kwiat_W

Dobra teraz jak juz sie obyłem moge świadomie stwierdzic, że jest wygodniej (pomimo, że gdzieniegdzie trzeba się trochę bardziej naklikać myszką). Strona jest napewno czytelniejsza i wyadje się taka jak stary średniowieczny zamek z tysiącem komnat, w których na szczęścoe trudno się zgubić.
Ciekawe co będzie dalej...
inti

"W ogóle nie dotarła do ciebie druga informacja - że skrypty mogą być wyłączone dla bezpieczeństwa. Niby po co masz taką opcję w ustawieniach? Dla ozdoby? Nie przeszło ci przez myśl, że ktoś może jej używa, żeby np. jego dziecko nie mogło zainstalować niechcący dialera? A wyłączono skrypty w jakiejś kafejce, ponieważ zbyt często klienci instalowali makrowirusy i pracownicy mieli przez to zbyt często nadgodziny? I zamiast kupić wreszcie program antywirusowy (licencja na wiele stanowisk to nie jest tylko 300 zł), to trzeba było wkurzonych pracowników dodatkowo opłacać."
No dobra niech będzie skoro tak piszesz.
inti

W takim razie zacofane są onet, WP, Interia, Google, Yahoo, Microsoft, czy nawet konsorcjum wytyczające aktualne i przyszłe standardy - W3C.

W ogóle nie dotarła do ciebie druga informacja - że skrypty mogą być wyłączone dla bezpieczeństwa. Niby po co masz taką opcję w ustawieniach? Dla ozdoby? Nie przeszło ci przez myśl, że ktoś może jej używa, żeby np. jego dziecko nie mogło zainstalować niechcący dialera? A wyłączono skrypty w jakiejś kafejce, ponieważ zbyt często klienci instalowali makrowirusy i pracownicy mieli przez to zbyt często nadgodziny? I zamiast kupić wreszcie program antywirusowy (licencja na wiele stanowisk to nie jest tylko 300 zł), to trzeba było wkurzonych pracowników dodatkowo opłacać.

Tego typu wodotryski, jakie uważasz za "praktyczne", mogą być jakimś tam dodatkiem uatrakcyjniającym stronę. Ale nigdy nie mogą realizować PODSTAWOWEJ funkcjonalności serwisu. Kiedy wyłączysz JavaScript - menu na stronie Microsoftu dalej będzie działać. Przestaną się pojawiać elementy rozwijalne, ale nawet bez nich dojdziesz do każdego miejsca witryny.

Nie wykluczam, że kiedyś menu roswell.pl znów się zmieni i będzie zawierać pewne elementy skryptowe. Jednak nawet wtedy będą one tylko dodatkiem i będzie się można bez nich obejść.

Ale teraz mam ważniejsze rzeczy na głowie, niż pragnienie bajerów jednego uzytkownika na 100.
{o}

"Ja bym to nazwał wodotryskami, a nie innowacjami."
Czyli uważasz, że tego typu praktyczna część stron nie musi już ewlouwać? Powinna się zatrzymac na stndardach z przed kilku lat obejmujących zwykłe linki bez jakis specialnych 'wodatrysków', których zadaniem często jest - (tak jak wydaje mi się w przypadku zaproponowanego menu) ułatwianie czy nawet usprawnianie przeglądania stron?

"A nie przyszło ci do głowy, że stronki nie istnieją same dla siebie i że czasami ktoś musi na nie zagladać." age: skoro takie skrypty mają na celu ułatwiać życie innym to czasami warto sie poświęcić i zainwestować kilka groszy na nowszy sprzęt (do oglądania takich skryptów naprawde można już za małe pieniądze w miare zauktalizować swój komputer - i nie piszcie, że kogoś na to może nie stać, skoro jest go stać na internet..). Taki jest świat, że nie stoi w miejscu tylko dlatego, że ktoś nienadanża. Pomyśl - jeśli np jesteś szczęśliwą posiadaczką jakiegoś 286 z monochromatycznym Herculesem to najlepiej będzie jak cały świat dostosuje sie do ciebie ponieważ ty przecież musisz zaglądać na strony internetowe...
inti

Ja bym to nazwał wodotryskami, a nie innowacjami.
{o}

A nie przyszło ci do głowy, że stronki nie istnieją same dla siebie i że czasami ktoś musi na nie zagladać.
age

Chwalebne..
Ale czy w takim razie innowacje na tej stronie nigdy nie znajdą miejsca z uwagi na szacunek do antycznych komputerów i ich oprogramowań ?
inti

"powinno się dbać o aktualizacjie" - a może nowsza wersja ma zbyt duże wymagania sprzętowe? Nie każdy ma taki komputer, jak ty. Poza tym - niektóre przeglądarki nie mają tej funkcji Z ZAŁOŻENIA. Ale po co się przejmować?

"dlaczego przeglądarka miałaby miec taką obsługę wyłączoną?" - dla bezpieczeństwa np. Ale po co się przejmować?

Czy wiesz, że procesory Pentium IV zapewniają sprzetową zgodność dla starszych programów aż 20 lat wstecz? Po co?
Na 32-bitowym Windows XP da się uruchamiać programy napisane pod najstarsze wersje DOS-u. Po co?
{o}

Dlatego powinno się dbać o aktualizacjie. To menu na nowych przegladarkach wszedzie dobrze sie wyswietla.

Mi nawet szybko chodzi.. ale tym razem mialem na mysli 'klikanie' zeby sie gdzies dostac.. Dlatego pomyslalem o takim menu.

"...lub ma wyłączoną obsługę JavaScript. ..." dlaczego przeglądarka miałaby miec taką obsługę wyłączoną?
inti

Ty byś wszystko zrobił inaczej, inti... Ale musisz sobie uświadomić, czym jest "dostępność". Menu, jakie pokazałeś, nie zadziała w przeglądarce, która nie obsługuje lub ma wyłączoną obsługę JavaScript. To, co tobie się podoba - innym może się w ogóle nie wyświetlić.

A powolność to kwestia serwera, a nie zmian w strukturze. Dlatego wkrótce przeniesiemy się - kolejny raz :)
{o}

Poza tym od strony graficznej menu ładnie chodzi.

No nie wiem czy było lepiej... Chyba jednak szybciej. No ale dobrze, ze w koncu jakies zmiany sie dokonaly.
JA bym to zrobił troche inaczej. Podarowal bym sobie strony z odpowiednimi działami a zastosował rozwijane menu coś na zasadzie tego: http://www.kurshtml.boo.pl/skrypty/menu_rozwijane.html
~inti

Szczerze to wtedy bylo lepiej. Ale skoro menu sie nie miescilo to rozumiem. Pozatym strona strasznie wolno mi chodzi.
Laurie*

| 1 | 2 | Następne